Wspomożenie Wiernych, módl się za nami! / duszpasterstwo prowadzą Salezjanie

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca

O godz. 18 00 Msza Św. w intencji powołań inaugurująca nowy rok pracy ministranckiej. Wszystkich ministrantów i ich bliskich zapraszamy w czwartek do wspólnej modlitwy. Po Mszy spotkanie pierwszo czwartkowe dla ministrantów.

Piątek tego tygodnia jest też pierwszym piątkiem miesiąca

Odwiedziny chorych od godziny 9 00. Wieczorem spowiedź pierwszo piątkowa od godz. 17 15. Po Mszy św. o godz. 18 00 nabożeństwo pierwszo piątkowe i adoracja wynagradzająca Najświętszego Sakramentu do godz. 21 00.

Od następnej niedzieli...

Od następnej niedzieli po przerwie wakacyjnej wznawiamy mszę św. z udziałem dzieci o godz. 12 00. Za tydzień na tej mszy św. poświęcimy plecaki i przybory szkolne na nowy rozpoczynający się rok. Zapraszamy wszystkie dzieci nie tylko z klas pierwszych ze swoimi plecakami, na tę mszę św. za tydzień o godz. 12 00.

Rozpoczynamy przygotowanie dzieci do I komunii św. a młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pragniemy także rozpocząć przygotowanie dzieci do I komunii św. a młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Bardzo proszę rodziców, aby zgłaszali swoje dzieci z klas II-gich, pragnące przystąpić w tym roku do I Komunii Św. oraz młodzież z klas trzecich gimnazjum pragnącą przyjąć sakrament bierzmowania.

sobota, 2 lutego 2013

Święto Matki Bożej Gromnicznej

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny - Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic. Zapalone gromnice daje się do rąk konającym.

Na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach, również zapala się gromnice. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie.

Zapalona świeca, która oświetla drogę procesji wspólnoty, uwidacznia, jak Jezus Chrystus oświeca serca wierzących i rozprasza wszystkie ciemności.

W płonącym świetle zawarte jest pragnienie wzniesienia serca modlącego się ku Bogu i całkowitego zawierzenia się Temu, który jest jedynym gwarantem życia. Każda zapalona świeca jest wychwalaniem życia przez modlące się serce.

Zapalenie świecy jest znakiem, że Duch Boski ogarnia nas i ofiaruje nam możliwość świadczenia przed światem o potędze Najwyższego. Dlatego też zapalenie świecy staje się wyrazem naszego przekonania, że Chrystus oświeca całą naszą osobę, abyśmy mogli przez życie kroczyć z nadzieją, oczekując nadejścia dnia, który nie zna zachodu.

Dzień Matki Boskiej Gromnicznej miał przez cale stulecia wielkie znaczenie w roku kalendarzowym na wsi. Wtedy pachołkowie i służące otrzymywali zapłatę za przepracowany rok i mogli zmienić chlebodawcę. Z maryjnym świętem łączyły się też przysłowia wyrażające radość na nadchodzącą wiosnę, jak np. „Gromnica – zimy połowica”, „Na Gromniczną mróz – chowaj chłopie sanie, szykuj wóz, czy „Na Gromniczną ciecze – to się zima wlecze”. W tym dniu pochmurne niebo zwiastuje dobry, obfity rok, zaś słoneczne - przeszkody i trudności.

Ponadto od początku lutego dni są coraz dłuższe. Stare porzekadło ludowe mówi, że o ile dzień zimowego przesilenia słonecznego 21 grudnia był najciemniejszy w roku, to na Nowy Rok „przybywa dnia na barani skok”, a na Trzech Króli już „na jeleni skok”. 2 lutego dzień jest już dłuższy o całą godzinę, a do 21 marca przybywa dnia szczególnie szybko.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.


źródło: KAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

najczęściej czytane

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą